آغاز هوشمند سازی زنجیره مرغ در ۶ استان کشور

آغاز هوشمند سازی زنجیره مرغ در ۶ استان کشور

وزیر جهاد کشاورزی از آغاز هوشمند سازی زنجیره مرغ در 6 استان کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت پشتیبانی امور دام کشور به نقل از ایانا، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در سفر یک روزه به استان گلستان و در دیدار با سیدکاظم نورمفیدی، نماینده ولی فقیه در گلستان،  گفت: در دولت مردمی سیزدهم به طور کامل تنظیم بازار و مسائل مربوط به آن ها را به اتحادیه واگذار کرده ایم؛ مساله ای که اتحادیه ها در سنوات گذشته به دنبال آن بوده اند.

وی ادامه داد: البته نیاز به حمایت در این زمینه برای اتحادیه ها وجود دارد.

ساداتی‌نژاد با اشاره به اینکه مازاد و کمبود در حوزه مرغ وجود دارد، گفت: در حوزه تولید موجود زنده، یک بیماری ، تغییر اقلیم و سایر مسائل ممکن است تولید را دچار چالش کند و نزدیکترین افراد به تولیدکنندگان اتحادیه آن ها است.

وی با تاکید بر رسالت اصلی اتحادیه ها مبنی بر حمایت، گفت: حامی در این زمینه اتحادیه های تولید هستند زیرا میتوانند سریعتر وارد عمل شوند.

ساداتی‌نزاد با اشاره به نگرانی های موجود در این زمینه، افزود:  اتحادیه مرغداران حامی تولید بوده و در زمان وجود تولید مازاد اقدام به خرید میکند؛ البته تمام امکانات سردخانه ای شرکت پشتیبانی دام در اختیار اتحادیه مرغداران است؛ بنابراین پس از ذخیره‌سازی در زمان کمبود عرضه در بازار عرضه را آغاز میکند.

وی همچنین از تامین مالی در این زمینه با پرداخت تسهیلات تاکید کرد.

وی با اشاره به ظرفیت های بی نظیر استان گلستان، گفت: این استان در بحث مرغ نیز از تولیدکنندگان اصلی در کشور به شمار میرود.

ساداتی نژاد با اشاره به واگذاری بازار به شکل کلی برای مدیریت بازار طیور به  اتحادیه ها، یادآور شد: بنا است تا در صورت مازاد و کمبود بازار را تامین کنند و در صورت تفاوت قیمت مابه التفاوت را دولت پرداخت میکند.

به گفته وی، آغار این طرح با طیور خواهد بود و پس از آن در حوزه گوشت نیز عملیاتی میشود.

وی از آغاز هوشمند سازی زنجیره مرغ نیز در ۶ استان کشور خبر داد و گفت: باید از مرغداری تا خرده فروشی باید هوشمند باشد. البته باید این طرح در گذشته عملیاتی میشده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه زنجیره هوشمند سازی مرغ باید سریعا عملیاتی شود، گفت:  نقش دامپزشکی نیز در این زمینه بسیار مهم است‌.

به گقته وی، هوشمند سازی نقش واسط و دلال ها را حذف خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه با اجرای این  طرح تولیدکنندگان مرغ دغدغه ای نخواهند داشت، افزود: در صورت موفقیت این طرح را در حوزه پروتین قرمز، باغی و سایر محصولات نیز انجام میدهیم.

ساداتی‌نژاد با اشاره به اهمیت سنددار شدن اراضی گفت: دولت سیزدهم در صدد آن است تا پایان دولت سیزدهم تمام اراضی کشاوزی دارای سند شوند؛  برنامه ریزی شده تا پایان ۱۴۰۲ رفع تداخلات در کشور به صفر برسد.

وی با اشاره به حساسیت استان شمالی در حوزه زمین، تصریح کرد: باید ترمز تغییر کاربری در استان های شمالی و کل کشور کشیده شود.

وزیر جهاد کشاورزی با قدردانی از مدیران و کارکنان بخش کشاورزی و اداره غله استان گلستان، گفت: کشاورزی قراردادی مدرن‌ترین ابزار در دنیا و کار جدیدی در کشور است، بنابراین اگر بخواهیم فرمان امسال مقام معظم رهبری را برای افزایش تولید، دستیابی به خودکفایی و کمک به معیشت کشاورز اجرایی کنیم و همچنین در جاهایی که خرده‌مالکی داریم، راهی جز کشاورزی قراردادی نداریم.

وی با بیان این که در سال گذشته کشاورزی قراردادی به صورت پایلوت در سطح 250 هزار هکتار اجرا شد، امسال هم این کار انجام شده و در سال آینده باید به نهایت کار خود در کشاورزی قراردای برسیم.

ساداتی‌نژاد با بیان این که استان گلستان در زمینه کشت قراردادی کار بسیار خوبی انجام داده، اظهار داشت: ایستادگی و حمیتی که مجموعه جهاد کشاورزی استان گلستان داشته قابل تقدیر است و امیدواریم امسال در برداشت محصول گندم هم بهتر از پارسال عمل کند زیرا استان گلستان یکی از قطب‌های تولید غله و امنیت غذایی کشور ماست و فوق‌العاده حایز اهمیت است و ما تلاش می‌کنیم در حوزه کشاورزی استان رسالتمان را به خوبی انجام دهیم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که مجموعه نمایندگان، استاندار و مجموعه عملیاتی ما در استان، انسجام خوبی دارند و تیم مدیریتی استان هم‌صدا هستند که نقطه قوت استان است، گفت: نمایندگان استان گلستان همیشه برای پیشبرد اهداف کشاورزی پای کاری هستند.

وی با بیان این که استان گلستان، قطب مهم بخش کشاورزی و تامین کننده غذای کشور و برای ما حایز اهمیت است، گفت: رسما اعلام می‌کنم بعد از این اختیارات بنده برای تصمیم‌گیری‌ها در حوزه کشاورزی استان گلستان به خود استان تفویض می‌شود و دیگر نیاز نیست برای تصمیم‌گیری منتظر تهران بمانند، بنابراین تصمیم‌گیری‌ها به استاندار، رئیس سازمان جهاد کشاورزی و مجموعه مدیران استان تفویض خواهد شد.

ساداتی‌نژاد ادامه داد: تمام مدیران اعم از غله، دامپزشکی، منابع طبیعی، واگذاری اراضی، یکپارچه‌سازی، اسناد و … همه تحت فرماندهی رئیس سازمان هستند و باید با این مدیریت حرکت کنند و تصمیماتی که در حوزه کشاورزی در استان نیاز است به آقای زنگانه تفویض می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی به ظرفیت‌های بخش کشاورزی استان گلستان اشاره کرد و گفت: گلستان دومین قطب گندم کشور است و مرغوب‌ترین گندم کشور در این استان تولید می‌شود، بنابراین بعد از این باید در تعیین قیمت خرید گندم، به کیفیت گندم نیز دقت ‌کنیم.

به گفته وی، بعد از سال‌ها و در گام اول، در دولت سیزدهم درگیر قیمت گندم بودیم و این جسارت افزایش قیمت به 11 هزار و 500 تومان یکی از موفقیت‌های بود که در این دولت اتفاق افتاد که کشاورزی را به سمت اقتصادی شدن برد.

ساداتی‌نژاد افزایش قیمت گندم را باعث رونق حوزه کشاورزی کشور برشمرد و افزود: گندم شاخص، خط‌کش و شاقول کشاورزی ایران است، وقتی به قیمت گندم دست می‌زنید یعنی برای اقتصاد کشاورزی ایران تعیین و تکلیف می‌کنید، چون همه محصولات، دور گندم جمع‌اند و با آن خودشان را تنظیم می‌کنند، لذا با افزایش قیمت گندم، تولید در ایران افزایش پیدا کرد و با این تصمیم، رونقی در حوزه کشاورزی ایران اتفاق افتاد که خروجی آن را در سال اول تحویل گندم دیدیم و در سال آینده بهتر خواهد شد.

به گفته وی، در گام دوم خرید گندم را باید از عمومیت پایین بیاریم و در جاهایی که کشاورز‌ان، گندم باکیفیت تولید می‌کنند حتما باید قیمت گندم مرغوب با سایر گندم‌ها تفاوت کند، برای تحقق این امر باید تحت برنامه حرکت کنیم چون این بحث کاملا علمی و فنی است.

وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره  ایکه صنعت اسب یک صنعت بزرگ و درآمدزا با ظرفیت های بی نظیر است، گفت: باید آزمایشگاه اسب  با تامین تجهیزات نیز راه اندازی شود.

وی در این استان از اتحادیه های مرتبط خواست تا از ظرفیت کشورمان برای صادرات به کشورهای همسایه استفاده شود و با واردات گندم پس از فرآوری آن را به کشورهای مختلف از جمله افغانستان صادر کند.

وی با اشاره به افزایش سطح گلخانه های کشور با توجه به دستور رییس جمهور، تصریح کرد: با دستور رئیس جمهورر باید ۱۵۰هزار هکتار گلخانه در کشور ایجاد شود و سبزی و صیفی از فضای باز به فضای گلخانه ای به دلیل صرفه جویی آب منتقل شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۲۵ هزار هکتار گلخانه در کشور وجود دارد و نیاز به ۱۲۵ هزار هکتار دیگر داریم.

ساداتی نژاد در پایان گفت: باید سهم گلخانه استان گلستان افزایش یابد با سرمایه گذاری در این زمینه شاهد اشتغال و تولید فراوان خواهیم بود.

دسترسی آسان به این صفحه
چاپ
پست الکترونیک

لینک کوتاه مطلب

https://iranslal.com/?p=16020