افزایش ۳۰ میلیون قطعه‌ای جوجه ریزی/ بازار گوشت مرغ به روال عادی برگشته است

سرپرست وزارت جهادکشاورزی از افرایش جوجه ریزی در ماه اخیر خبر داد و گفت: با افزایش ۳۰ میلیون قطعه‌ای جوجه ریزی، کمبودها برطرف شده و بازار گوشت مرغ کشور به روال عادی برگشته است.

به گزارش روابط عمومی شرکت پشتیبانی امور دام کشور به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی؛ سید محمد آقامیری در گفت‌وگوی اختصاصی با «ایران» از برنامه دولت برای تنظیم بازار کالاهای اساسی خبر داد وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایران در مورد نرخ خرید تضمینی گندم و تغییر احتمالی آن گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته پیش بینی می شود ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تن تا ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم برای خبازی‌ها و مصارف صنعتی کشور تولید شود. هدف وزارت جهاد کشاورزی در حوزه گندم حمایت از کشاورزان است بطوری که طبق سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی و قوانین، توافقاتی قبل از عید نوروز بین شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی و گندمکاران برای بازنگری و اصلاح قیمت گندم صورت گرفت و قیمت خرید تضمینی گندم ۱۵ هزار تومان تعیین شد. با این حال برخی گندمکاران به این امر معترض بوده و ۱۷ هزار تومان را نرخ منطقی برایهر کیلوگرم گندم می‌دانند به همین دلیل اعلام می‌کنم؛ به شرط آن که دولت و سازمان برنامه و بودجه منابع مالی جدیدی به خرید تضمینی گندم اختصاص دهد، قیمت خرید تضمینی گندم افزایش خواهد یافت و وزارت جهاد کشاورزی هم مخالفتی با افزایش قیمت نخواهد داشت. با این حال بودجه فعلی که برای خرید گندم از کشاورزان به وزارت جهاد کشاورزی اختصاص داده شده، گندم را با نرخ قبلی آن یعنی ۱۳ هزار تومان در در نظر گرفته است، لذا اعتبارات تخصیص یافته به خرید تضمینی گندم حتی  از نرخ فعلی آن نیز کمتر  است. با توجه به درخواست و نامه‌نگاری‌های متعدد کمیسیون کشاورزی مجلس و اصناف و بخش خصوصی مرتبط با گندم، رئیس‌جمهور دستور بررسی اصلاح قیمت گندم را به وزارتخانه داده است که با جدیت در حال بررسی افزایش قیمت خرید تضمینی گندم هستیم.

آقا‌میری در مورد میزان گندم خریداری شده و مطالبات پرداخت شده اظهار داشت:

از ابتدای سال جاری  کشاورزان گندم برداشت شده خود را تحویل سیلوها دادند و تا اواسط اردیبهشت با توجه به تأمین منابعی که صورت گرفته وزارت جهاد کشاورزی ۱۰.۵ همت برای خرید گندم به کشاورزان پرداخت کرده است.

از طرف دیگر تا اوایل خرداد ماه سال‌جاری ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن گندم شرکت بازرگانی دولتی به عنوان متولی و سازمان تعاون روستایی به عنوان مباشر از کشاورزان خریداری شده که این میزان نسبت به بازه زمانی سال گذشته رشد ۴۱ درصدی و نسبت به بازه زمانی دو سال پیش رشدی حدوداً ۹۰ درصد را نشان می‌دهد، این در حالی است که هم‌اکنون میزان خشکسالی در چهار استان کشورمان که عمدتاً شمالی هستند با افزایش قابل توجهی روبه‌رو بوده است.

سرپرست وزارت جهادکشاورزی در مورد سایر مطالبات تاکید کرد: حمایت از کشاورز و تولید کننده اولویت اصلی وزارت جهاد کشاورزی است بطوری که در ابتدای سال طی مدت یک هفته مطالبات زعفران‌کاران پرداخت شد و چهار روز بعد، مطالبات پنبه‌کاران تسویه شد، همچنین در آینده‌ نزدیک، مطالبات شرکت‌هایی که تأمین کننده بذر گندم هستند پرداخت خواهد شد تا کشاورزان بتوانند برای کشت دوم خود برنامه‌ریزی کنند.

وی مروری بر نوسانات اخیر بازار مرغ کرد و گفت:

قبل از سرپرستی بنده در وزارت جهاد کشاورزی، با نامه‌ای که انجمن جوجه یک روزه در نامه‌ای به اعضای خود، خواست؛ تخم مرغ نطفه‌دار از دستگاه‌ خارج و تولید جوجه یک روزه‌ متوقف شود؛ به دلیل عدم تولید جوجه، چالش‌های متعددی در تأمین گوشت مرغ بازار اتفاق افتاد به طوری که تولید مرغ در کشور به نصف کاهش یافت. با این حال با مدیریت‌های صورت گرفته هم اکنون میزان جوجه‌ریزی و تولید گوشت مرغ در کشورمان افزایشی شده و به روال عادی برگشته است به طوری که هم اکنون به صورت هفتگی ۴۴ هزار تن گوشت مرغ تولید شده ولی برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته حاکی از آن است به ۵۰ هزار تن خواهد رسید. میزان جوجه‌ریزی در اردیبهشت ماه به ۱۱۸ میلیون قطعه رسید این در حالی است که در مقایسه با ۸۴ تا ۸۵ میلیون قطعه جوجه ریزی تولید ماه قبل از عید نوروز، نزدیک به ۳۰ میلیون قطعه افزایش جوجه‌ریزی صورت گرفته است. و در خردادماه نیز برنامه‌ریزی در جهت افزایش و اشباع بازار خواهد بود

دسترسی آسان به این صفحه
چاپ
پست الکترونیک

لینک کوتاه مطلب

https://iranslal.com/?p=16136