روز جهانی تخم‌مرغ در کشور برگزار شد/ ایران رتبه نهم جهانی تولید تخم‌مرغ در شش ماهه دوم سال 1402

هر سال روز جهانی تخم‌مرغ هم زمان با دیگر کشورها با مشارکت بخش خصوصی و حمایت دولت برگزار می‌شود، تولید این محصول غذایی تا پایان سال به میزان یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن، ایران را به رتبه نهم جهانی ارتقا خواهد داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت پشتیبانی امور دام کشور به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمدابراهیم حسن‌نژاد معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در همایش “روز جهانی تخم مرغ و تجلیل از پیشکسوتان و مرغداران نمونه صنعت مرغ تخم‌گذار” که صبح امروز در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، گفت: اهمیت تولید تخم مرغ در کشورها، علاوه بر ارزش غذایی به لحاظ قیمت در تامین آن برای آحاد جامعه دارای اهمیت است.

وی ادامه داد: در کشور ما توسعه زنجیره صنعت طیور اعم از گوشتی و تخم‌گذار با همت سرمایه‌گذاران و حمایت دولت اعم از گوشتی و تخم‌گذار شکل گرفته است و با توجه به جمعیت کشورمان تامین نیاز داخل با واردات امکان‌پذیر نیست و باید این نیاز با تولید داخل تامین شود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر این که توان بالقوه تولید تخم‌مرغ تجاری ۱.۶ میلیون تن در سال است، تصریح کرد: رکورد تولید تخم‌مرغ در کشور در سال جاری با تحقق ۱.۳ میلیون تن شکسته خواهد شد.

وی با تاکید بر این که نوسان در صنعت طیور جزو ماهیت آن است، گفت: در مواجهه با نوسان تولید، با برنامه‌ریزی متناسب در مقاطع مختلف سال و پیش‌بینی نوسان مصرف می‌توان بازار را تنظیم کرد و ایجاد زنجیره تولید یکی از راهکارها است که به اقتصادی شدن تولید می‌انجامد.

صادرات ۹۰ هزار تنی تخم مرغ در شش ماهه امسال

محمد مرادی مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن نیز در این همایش با اشاره به نقش عمده تخم‌مرغ در تامین پروتئین حیوانی، افزود: در بخش تولید تخم‌مرغ شاهد رکوردشکنی بوده‌ایم و تا به امروز نسبت به مدت مشابه سال گذشته رکورد تولید شکسته شده است.

وی با بیان این که تولید تخم‌مرغ تا پایان سال به ۱.۳ میلیون تن خواهد رسید، افزود: رتبه تولید کشورمان در این محصول نیز با یک پله صعود به نهمین تولید کننده این محصول در جهان ارتقا می‌یابد و علاوه بر تامین نیاز داخل در شش ماه، ۹۰ هزار تن محصول صادر شده است.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن، به توسعه زنجیره تولید تخم مرغ خوراکی نیز اشاره کرد و گفت: براساس تسهیلگری انجام شده، تولید در زنجیره‌های بزرگ از ۸ درصد به بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته و بخشی از تحقق این مهم مرهون حمایت صندوق بیمه کشاورزی بوده است.

 

دسترسی آسان به این صفحه
چاپ
پست الکترونیک

لینک کوتاه مطلب

https://iranslal.com/?p=16178