روشنگری وزارت جهاد کشاورزی در خصوص واردات نهاده‌های دامی

روشنگری وزارت جهاد کشاورزی در خصوص واردات نهاده‌های دامی

وزارت جهاد کشاورزی در اطلاعیه‌ای در خصوص حواشی ایجاد شده در زمینه واردات نهاده‌های دامی روشنگری کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت پشتیبانی امور دام کشور به نقل از وزارت متبوع، در این اطلاعیه آمده است؛ مبالغ واریزی دامداران در سامانه بازارگاه موجود و قابل رهگیری است، پرداخت ارز توسط بانک مرکزی فقط با ارائه مستندات ورود کالا صورت می‌گیرد و کمیته بررسی و رسیدگی به تخلفات احتمالی شرکت‌های واردکننده نهاده‌های دامی در وزارت جهادکشاورزی تشکیل شده است.

بنابر این گزارش، شرایط ویژه جهانی در تولید و تامین چرخه مواد غذایی، به صورتی غیرارادی شرایطی را برای کشور ایجاد کرده که وزارت جهاد کشاورزی ملزم شد تا تمام تلاش خود را برای تامین چرخه غذایی کشور، با حداقل تغییرات در قیمت‌ها و به شیوه‌ای متعادل به کار ببندد.

وزارت جهاد کشاورزی در این شرایط سخت تامین کالا در بازارهای جهانی تلاش کرده با تداوم روند مثبت حمایتی و با اتحاد و همدلی شبکه بزرگ تولید و تأمین کنندگان محصولات کشاورزی و دامی در اجرای صحیح نظام کارآمدسازی یارانه‌ها به زودی جریان عادی تولید و مصرف در کشور به بالاترین سطح تعادل برسد که ماحصل آن ارتقای هرچه بیشتر امنیت غذایی مردم عزیزمان و آرامش بازار خواهد بود.

شرایط خاص و پیچیده تامین زنجیره تولید محصولات غذایی، ممکن است در مواردی نگرانی‌هایی را برای تولیدکنندگان عرصه غذا در کشور به وجود بیاورد که به عنوان نمونه، می‌توان به حواشی پیش آمده برای یکی از شرکت‌های وارد کننده نهاده‌های دامی در روزهای اخیر اشاره کرد.

پیش از انتشار موضوع در رسانه‌ها، وزارت جهاد کشاورزی به صورت دقیق به موضوع ورود کرد و ضمن تشکیل کمیته‌ای برای بررسی و رسیدگی به تخلفات احتمالی و همچنین استقبال از ورود نهادهای نظارتی، به استحضار ملت شریف و جامعه خدوم کشاورزی و دامداران عزیز می‌رساند که در حوزه مربوطه، برخلاف آنچه در برخی رسانه‌ها در این باره مطرح شده، روشن شد که برابر قانون، مبالغ ارزی برای خرید غلات و نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی توسط این شرکت، نزد بانک مرکزی متمرکز است و تاکنون هیچ مبلغ ارزی توسط بانک مرکزی به این شرکت پرداخت نشده است.

بررسی‌های این وزارتخانه نشان می‌دهد که طبق ضوابط و مقررات بانک مرکزی، تخصیص ارز با ارائه مستندات ورود کالا به گمرکات صورت می‌گیرد لذا نامه‌نگاری در خصوص تخصیص ارز با بانک مرکزی رویه جاری و اداری وزارت جهاد کشاورزی است اما پرداخت ارز توسط بانک مرکزی با ارائه مستندات ورود کالا توسط شرکت‌ها صورت می‌گیرد.

نکته دیگر، نگرانی درباره مبالغ واریزی دامداران در حساب شرکت در سامانه بازارگاه بود که بررسی دقیق این وزارتخانه نشان می‌دهد مبالغ در سامانه موجود و قابل رهگیری دقیق است. از آنجا که شرکت مذکور نتوانست در موعد مقرر تامین کالا کند و بخش کمی از تعهد خود را تاکنون به خریداران تحویل داده است، وزارت جهادکشاورزی به این مساله ورود کرده و در تلاش است تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود امکان ایفای تعهدات را برای شرکت مذکور فراهم آورد و لذا خریداران هیچ‌گونه نگرانی از این بابت نداشته باشند و با سرعت نهاده‌های آنان تامین و حمل می‌شود.

در پایان از همه عزیزان دغدغه‌مند بخصوص اصحاب رسانه درخواست داریم با توجه به شرایط حساس بازارهای جهانی و اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها ضمن کمک به حفظ آرامش بازار، از طرح و نشر اطلاعات نادرست در خصوص این موضوع خودداری کنند.

دسترسی آسان به این صفحه
چاپ
پست الکترونیک

لینک کوتاه مطلب

https://iranslal.com/?p=15816