شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای پر‌بازدهی و تقویت ذخایر ژنتیکی دامی

شرکت پشتیبانی امور دام کشور حمایت از تولید داخل را با روش‌های جدید تهاتر، توزیع مدت‌دار نهاده، امکان استمهال، ارایه طیف وسیعی از نهاده‌ها با وثایق ساده، خرید آتی و صادرات در دستور کار قرار داده است. ریسک کم تولیدکننده و پذیرش ریسک حداکثری خریدار از ویژگی‌های الگوی قرارداد آتی است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پاد به نقل از وزارت متبوع، حسین شیرزاد مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور در تشریح خط مشی جدید این شرکت و رویکرد حمایتی آن گفت: کمک به بازسازی جمعیت دامی، تهیه علوفه دام خَشَبی مُکفی پس از کاهش بی‌سابقه کمیت علوفه، تعدیل پیامدهای ناشی از کشتار دام مولد در سالیان اخیر و کمک به تولیدکنندگان دام و طیور در کاهش صعوبت ناشی از خشکسالی ادواری کشور، از دلایل اجرای بسته کمک‌های ویژه حمایتی شرکت پشتیبانی امور دام کشور است.

وی افزود: در تحویل نهاده‌های دامی به صورت مدت‌دار با پذیرش ریسک حداکثری از طرف شرکت پشتیبانی امور دام، از مهر ماه سال جاری تاکنون بیش از۷۵۰ هزار تن جو و بیش از ۳۵۰ هزار تن ذرت بین دامداران و مرغداران عرضه شده است. در مجموع طی ۴ ماه گذشته بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزارتن نهاده بین جامعه تولیدکنندگان کشور توزیع شده که در ۳۰ سال گذشته یک رکورد بی‌سابقه محسوب می‌شود.

شیرزاد با اشاره به کمبود منابع سرمایه‌ای و سیطره نظام دیوان‌سالاری سنتی و لزوم حرکت به سمت و سوی یک حاکمیت شرکتی انعطاف‌پذیرتر، در بطن مناسبات تجاری و حمایتی شرکت پشتیبانی امور دام کشور، بیان کرد: سازوکارهای قراردادهای کنونی به تسهیم ریسک، رضامندی بیشتر جامعه هدف مرغداران، تعامل سازنده و پایدار با تشکل‌ها و تشویق تولیدکنندگان به حفظ واحدهای تولیدی در مزارع انجامیده چنانکه هم‌اکنون بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن نهاده مدت‌دار در بازار‌گاه عرضه شده و این یک جریان کالایی پایدار و مستمر است.

وی اجرای طرح تحویل نهاده مدت‌دار را امیدی تازه در جامعه نظام دامپروری و مرغداری کشور دانست و افزود: نتایج زودرس این طرح با دیر‌کشتاری و نگهداشت ذخایر گوشت نمایان شده است.

دانش‌بنیان‌ها از حمایت ویژه شرکت پشتیبانی امور دام برخوردار می‌شوند

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور، رسالت این شرکت را حمایت از تولید نهاده‌ها و فرآورده‌های پروتئینی داخل اعلام کرد و گفت: از برنامه‌های جدید، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تولید علوفه است که طرح پس‌زمینه شالیزاری به عنوان یکی از این پروژه‌ها در حال پیگیری است.

وی با بیان این که در رویکرد جدید با سیطره و دمیدن روح حمایتی در سیاست‌ها و برنامه‌های جدید شرکت پشتیبانی امور دام کشور، دانش‌بنیان‌ها هم از حمایت‌های ویژه برخوردار می‌شوند، تاکید کرد: حمایت از فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای پر‌بازدهی و تقویت ذخایر ژنتیکی دامی، چند‌ قلوزایی و حاملگی خارج از فصل در دستور کار شرکت پشتیبانی امور دام کشور قرار دارد.

شیرزاد تصریح کرد: محصولات دانش‌بنیان خرید تضمینی می‌شود، شرکت‌هایی که تنوع در خوراک دام و طیور به وجود آورند، تولیدکنندگان نهاده‌های جدید و غیرمتعارف و پسماندمحور البته با بهره‌وری مشابه، در اولویت خرید محموله نهاده قرار می‌گیرند.

به گفته وی، عشایر، دامداران و مرغدارانی که از خوراک آماده تولیدی شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده می‌کنند، مشمول حمایت‌های یارانه‌ای و قیمتی شرکت پشتیبانی امور کشور می‌شوند.

مراحل پایداری صنعت مرغ از نگاه حاکمیتی شرکت پشتیبانی امور دام

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام، سه گام پایداری صنعت مرغ کشور از نگاه حاکمیتی شرکت پشتیبانی امور دام را این گونه برشمرد: نخستین گام خرید مرغ تولیدی مازاد و جمع‌آوری بیش‌بودها از بازار است که دستورالعمل آن صادر و به استان‌ها ابلاغ شده است و تاکنون بیش از چهار هزار تن مرغِ مازاد خریداری و از استان‌ها جمع‌آوری شده است.

وی گام دوم پایداری صنعت مرغ را توسعه “قراردادهای خرید آتی” اعلام کرد و آن را جهشی بزرگ در تعامل شرکت با زنجیره‌های بزرگ و تحول‌ساز در باز‌سازی صنعت مرغ کشور دانست و سومین گام را تقویت و تشویق صادرات به ویژه مرغ آرین اعلام کرد و اطمینان داد که این ۳ اقدام پایداری صنعت مرغ را در آینده تضمین می‌کند.

نسل جدید “قرارداد آتی یا پیش‌خرید مرغ گوشتی” اجرایی می‌شود/ خرید ۳۰ هزار تن مرغ منجمد از مرغداری‌های داخل کشور

شیرزاد از طرح خرید آتی مرغ خبر داد و گفت: در نسل جدید قراردادها هم تضمین خرید مرغ و هم تامین و لجستیک برعهده شرکت پشتیبانی امور دام کشور است و این قراردادها در روزهای آینده به مدیران استانی برای اجرا، تحویل می‌شود.

وی در همین رابطه افزود: ۱.۵ همت اعتبار برای خرید این مقدار مرغ در طرح خرید آتی در نظر گرفته شده است و پیش‌بینی می‌شود خرید ۳۰ هزار تن مرغ منجمد از مرغداری‌های داخل کشور صورت گیرد. هدف از این قرارداد تامین پایدار و مستمر نهاده‌ها، تضمین مرغ‌های تولیدی توسط مرغداران به قیمت منصفانه و عادلانه، جلوگیری از ریزش قیمت مرغ و پیش‌تولید مرغ با انعقاد قراردادهایی که ریسک بیشتری را برای پرتفوی مالی شرکت دربر می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور، رویکرد قراردادهای جدید را تامین به‌هنگام نهاده، تضمین خرید مرغ و تشویق مرغداران به تهاتر توامان نهاده با مرغ به صورت تهاتر مرحله‌ای با ریسک کم برای تولیدکننده و ریسک حداکثری برای شرکت عنوان کرد که محتوای آن ناظر بر استمرار در تولید جوجه یک روزه است به طوری که روند جوجه‌ریزی در ابتدای سال دچار نقصان و کاهش نشود و مرغدار با ایمنی و آسودگی بیشتری به تولید مرغ بپردازد. البته در فرایند قراردادهای منعقده مشوق‌های زمانی نیز شامل حال مرغداران می‌شود.

وی در تکمیل گفته‌هایش اظهار کرد: در این شیوه خرید، صد درصد نهاده در یک دوره ۴۵ روزه به صورت نقدی و کالایی تحویل مرغداران می‌شود و اگر مرغداران به جوجه‌ریزی مکفی در ابتدای اسفند و تحویل در ۱۵ فروردین اقدام کنند؛ به عنوان مشوق زمانی مشمول دریافت صد درصدی نهاده خواهند شد.

شیرزاد در پایان ابراز امیدواری کرد که با استقبال تولیدکنندگان؛ استمرار و پایداری مرغ گوشتی در سراسر کشور فراهم شود.

دسترسی آسان به این صفحه
چاپ
پست الکترونیک

لینک کوتاه مطلب

https://iranslal.com/?p=17152