صادرات 180 هزار تن مرغ و تخم مرغ تا پایان سال

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: تامین کامل بازار گوشت مرغ و تخم‌مرغ کشور انجام شده و علاوه‌بر آن، ۱۰۰ هزار تن مرغ و ۸۰ هزار تن تخم‌مرغ تا پایان سال صادرات خواهیم داشت.

به گزارش روابط عمومی شرکت پشتیبانی امور دام کشور، حسین دماوندی نژاد در یک گفت‌وگوی رادیویی با بیان اینکه ظرفیت تولید گوشت مرغ در کشور سه میلیون تن است، اظهار کرد: پیش‌بینی تولید امسال این فرآورده گوشتی ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تن گوشت مرغ در کشور است که تا پایان سال ۱۰۰ درصد آن محقق می‌شود.

معاون امور تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی افزود: تأمین کامل بازار گوشت مرغ کشور تاکنون تحقق یافته است و ۱۰۰ هزار تن نیز تا پایان سال صادرات خواهیم داشت.

وی همچنین اعلام کرد: ۱.۲ میلیون تن تولید تخم‌مرغ در سال جاری پیش‌بینی شده است که علاوه بر تأمین آن ۸۰ هزار تن دیگر صادرات خواهیم داشت.

این مقام مسؤول یادآور شد: مداخلات موجب فراز و فرود شده است، اما باید به این منطق که نظام، نظام عرضه و تقاضا است توجه شود حتی علاوه بر تأمین کامل نیازهای داخلی طیور می‌توانیم به نیاز تا ۱۰ میلیون جمعیت پیرامونی کشور پاسخ دهیم.

معاون امور تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: حمایت از تولید موجب حفظ آرامش بازار می‌شود.

دماوندی‌نژاد همچنین با اشاره به گذشت حدود ۹ ماه از اجرای طرح بزرگ اصلاح ساختار اقتصادی به خصوص در بخش کشاورزی و بخش طیور کشور، گفت: در آغاز با توجه به عظمت این طرح نگرانی‌هایی وجود داشت، اما با تلاش وزارت جهاد کشاورزی موضوع مدیریت شد و اکنون تولید و ذخیره‌سازی گوشت مرغ، تخم‌مرغ و سایر فرآورده‌ها و محصولات کشاورزی شرایط مناسبی است.

وی ادامه داد: مقرر بود در اجرای این طرح ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی در اختیار این بخش قرار گیرد که بخشی از آن دریافت شده و امیدواریم بخش باقی مانده نیز به موقع در اختیار بخش کشاورزی قرار گیرد.

معاون امور تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: البته در دریافت تسهیلات بانکی برای بهسازی و نوسازی مرغداری‌ها، گاوداری‌ها و اماکن تولیدی یک مقدار عقب ماندگی داریم که بر این اساس در سال آینده در برنامه هفتم توسعه برای ارتقای سطح تسهیلات عزم جدی داریم.

دماوندی‌نژاد مداخلات در بازار را یکی از عوامل مهم در نوسان قیمت‌ها در بازار طیور دانست و اضافه کرد: نظام بازار، نظام عرضه و تقاضا است و امروز صنعت طیور در کشور به قدر کفایت وسعت گرفته و دانشمند و متخصص در این حوزه تربیت شده است که در دو حوزه تولید گوشت مرغ و تخم مرغ به این جایگاه رسیده که ضمن رفع نیاز جمعیت ۸۵ میلیونی کشور، اگر اختلالی در عملکرد آن ایجاد نکنیم می‌تواند نیاز ۱۰ میلیون جمعیت پیرامونی جغرافیایی کشور را نیز پاسخ دهد.

وی با بیان اینکه در بخش تخم‌مرغ یکی از بهترین سال‌ها در امور دام کشور را داشتیم که این نتیجه یک کار خوب هوشمندانه، رویکرد صحیح و تعریف استراتژی مشخص است، گفت: سال گذشته حدود ۲۴۰ هزار تن تخم‌مرغ وارد کشور شد، اما امسال با یک مدل خوب ما در کنار رفع نیاز داخلی، موفق به صادرات نیز شدیم، اما با مداخله بازیگران اختلالاتی در بازار تخم‌مرغ ایجاد شد.

منبع: مهر

دسترسی آسان به این صفحه
چاپ
پست الکترونیک

لینک کوتاه مطلب

https://iranslal.com/?p=16039

Sed Aenean lectus elementum at ut dapibus eget commodo tempus